Aki időben elkezd gondoskodni önmagáról, az évek során olyan nagyságú összeget halmozhat fel, ami biztosíthatja az időskori megélhetését. Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink az állami nyugdíjat milyen egyéb megtakarításokkal tervezik kiegészíteni, hogy ugyanazt az életszínvonalat fenn tudják tartani, mint az aktív éveikben.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében az öngondoskodás volt a téma, ugyanis a kormány követ dobott az állóvízbe azzal, hogy adómentesség bevezetésével ösztönözné a lakosságot arra, hogy a hosszú távú (például nyugdíjcélú) megtakarításainak egy részét inkább lakáscélra fordítsa. Erről Palkó Istvánt, a Portfolio vezető pénzügyi elemzőjét kérdeztük. A második részben azt jártuk körbe, hogy az egyik legmagasabb órás áramár alakult ki hétfő, vagyis ma estére, a 7 és 8 óra közötti intervallumra. Ez persze nem független a szokatlan melegtől, de felmerül a kérdés, hogy vajon hogy bírja a terhelést a villamosenergia-rendszer? Vendégünk volt Weinhardt Attila, a Portfolio makroelemzője, aki az energetikai témákat is viszi a lapnál.
Nagyot robbant a hír pénteken, miszerint ingyenes nyugdíj-előtakarékossági számlát (NYESZ) nyit a Magyar Államkincstár, amely, mint ismert, 20%-os befizetésarányos adójóváírás igénybevételére jogosít fel évente legfeljebb 100 ezer forint összegben. Két szempontból lehet a lépésnek hozzáadott értéke a befektetők számára: 1. más szolgáltatókkal ellentétben a kincstár díjmentes NYESZ-t kínál, 2. a legalább tízéves időtávban gondolkodó állampapír-befektetők jelentősen, akár 3 százalékponttal emelhetik meg ezzel várható éves hozamukat. A Portfolio számításai szerint húsz év alatt akár 3 millió forinttal többet kereshet az, aki az új NYESZ-en takarékoskodik, mint ha azon kívül vásárol állampapírt a kincstárnál.
Februártól nyugdíj előtakarékossági célból is vásárolható állampapír a Magyar Államkincstárnál - derül ki a kincstár közleményéből.
Nehéz helyzetben vannak most a magyar fiatalok, ugyanis nemcsak a megtakarításaikat kell megvédeni az inflációtól, hanem a demográfiai adatok miatt a nyugdíjas éveikre is előre gondolniuk kell. Ma már több olyan konstrukció is a rendelkezésünkre áll, amelyekkel befektethetjük a felhalmozott pénzeinket, és rengeteg olyan is, amelyekkel a nyugdíjkorra takarékoskodhatunk. A kettő egyik ötvözete a nyugdíj-előtakarékossági számla, amellyel nemcsak mentesülhetünk a kamatadó alól, hanem akár a befizetett SZJA egy részét is visszaigényelhetjük.
Jóváhagyták a lengyel kormány keddi ülésén a munkáltatói és állami hozzájárulással megvalósítandó önkéntes nyugdíjprogram tervezetét, a feltehetőleg a jövő év közepén életbe lépő rendszer évente 2,8 milliárd eurónak megfelelő plusz eszközt hoz a lengyel tőkepiacra.
Az ezredfordulós fiatalok mindössze harmadának van nyugdíj-megtakarítási számlája az USA-ban a nyugdíjbiztonságért felelős nemzeti intézmény (NIRS) adatai szerint.
Havi tíz-húszezer forint megtakarításával is össze lehet hozni milliókat, csak nagy adag türelem és fegyelem szükséges hozzá, na meg a megfelelő pénzügyi termék kiválasztása. Megnéztük, hogy tudunk a leggyorsabban összerakni egymillió forintot havi tizenhatezer forint megtakarításával biztonságosan, anélkül, hogy például a tőzsdék volatilitása miatt kellene aggódnunk.
Iszonyatosan kiszúrunk magunkkal, ha nem kezdünk el időben félretenni nyugdíjas éveinkre, az egyik legjobb eszközt ehhez pedig a nyugdíj-előtakarékossági számlák szolgáltatják. Fontos az is, hogy időben lépjünk: 25-35 évesen még lehet havi 10-20 ezer forintnyi megtakarításból is havi 100-200 ezres nyugdíj-kiegészítést építeni, 55 éves korban már nem. Megmutatjuk, mennyi idősen, miben, mennyit kell félretenni, hogy élhető nyugdíjas éveket teremtsünk magunknak, és megnéztük azt is, melyik banknál milyen költségei vannak a NYESZ-nek.
A tőkepiaci folyamatokon kívül számos kockázat leselkedik még a nyugdíjcélra összekuporgatott megtakarításunkra, legyen az nyugdíjpénztár, nyugdíjbiztosítás vagy NYESZ. Ha túl drága megtakarítási formát választunk, a nettó hozamunk csalódást kelthet, ha pedig hirtelen kell a pénz és fel kell törnünk a számlát, akár a teljes tőkénket is elbukhatjuk. Bemutatjuk, milyen kockázatok égethetik el a nyugdíjra összegyűjtött pénzünket, illetve adunk pár tippet is ezek ellen.
Ha nyugdíjba megyünk, nem kerül automatikusan a bankszámlánkra a nyugdíjcélú megtakarításunkban összekuporgatott pénz. Amellett, hogy bizonyítanunk kell a jogosultságunkat, rendelkeznünk kell arról is, hogy milyen rendszerességgel kapjuk meg a pénzt. Ha ez nem történik meg és idő előtt akarjuk kivenni a pénzünket, súlyos szankciókkal kell számolnunk.
Két munkanapunk maradt arra, hogy maximalizáljuk a 2016-os év után igénybe vehető adójóváírásunkat. Ha nem sietünk, már csak a jövő évi adónkat csökkenthetjük. Háromféle nyugdíjcélú megtakarításra, illetve egészségpénztári befizetés után is jár nekünk a kedvezmény bizonyos összeghatárig.
A nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) a legolcsóbb nyugdíjcélú megtakarítási forma lehet, ha jól használjuk, ráadásul nemcsak a spekulánsok kockázati étvágyát, hanem a kockázatkerülő kisbefektetőket is ki tudja szolgálni a termékekhez tartozó széles befektetési portfólió.
A parlament elé került legújabb törvénymódosítási javaslatban két apró, de jelentős változást hozó bekezdés rendeli el, hogy a felnőtt gyermek az idős szüleit köteles eltartani és erre harmadik személy, például szociális intézmény is kötelezheti őt. Az állam kihátrálása felértékeli a hosszú távú megtakarításokat.
Több olyan megtakarítási termék van Magyarországon, amelyre jár állami támogatás, vagy adó-visszatérítés, de ha tényleg hosszú távra teszünk félre, ezeknek hozama a teljes tőkére vetítve jóval kisebb, mint 20 vagy 30 százalék.
45 év múlva már csak 8 millióan leszünk Magyarországon, a társadalom elöregedése folytatódik, a nők egyre későbbre halasztják a gyermekvállalást vagy egyáltalán nem is vállalnak gyereket. Mindez pedig oda vezet, hogy 45 év múlva már két aktív korú magyarnak kell eltartania egy nyugdíjast. Azért nem kell félni a jövőtől, jelenleg három olyan nyugdíj-megtakarítási termék is van a piacon, amely adókedvezménnyel egybekötve segít felkészülni a nyugdíjas évekre. Az alábbi cikkben az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíj-előtakarékossági számla és a nyugdíjbiztosítás adta lehetőségeket mutatjuk be.
Elon Muskról is szó esett.
Most izgalmas ez a régiós befektetés.
Kibővítik a figyelt termékek körét
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Trump visszavenné, ami régen Amerikáé volt.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.